Exponát týdne – zpráva škpt. Šustra o vysazení Silver A, Silver B a Anthropoid

29 Pro Exponát týdne – zpráva škpt. Šustra o vysazení Silver A, Silver B a Anthropoid

Úřední záznam o letu a vysazení výsadků Silver A, Silver B a Anthropoid, vypracovaný škpt. Jaroslavem Šustrem, který tyto paraskupiny na palubě letadla doprovázel a pomáhal s jejich vysazením.

Průměrná výška letu 3 050 m, průměrná rychlost letadla 300 km/hod. Vysazení parašutistů bylo provedeno při rychlosti asi 193 km/hod. z výšky 275 m. Při této rychlosti ulétl Halifax každou vteřinu asi 54 m. To znamená, že pokud se něco při vysazování nepovedlo a zdržení bylo třeba 10 vteřin, tak mezitím ulétl letoun více než půl kilometru!
Víme, že všechny tři paraskupiny byly vysazeny na úplně jiných místech, než měly být. Ale navigátor si myslel, že letoun vede po správné trase. Údaj, že jsou nad plzeňskou Škodovkou napadeni protiletadlou palbou, byl chybný. Ve skutečnosti byl letoun napaden palbou až před Prahou, pak přeletěl nad jižní částí Prahy a směřoval k Nehvizdům, kde byl vysazen Anthropoid. Stačí si vzít časový údaj protiletadlové palby (02.12 hod.) a vysazení první skupiny (02.24 hod.). Tím zjistíme, že za těchto 12 minut by letoun nemohl od Škodovky dolétnout až do Nehvizd. Šustr samozřejmě neměl možnost jakkoliv kontrolovat trasu letu a musel se spoléhat pouze na údaje, které dostával od posádky letadla.

01

Halifax letěl desítky kilometrů severně od plánované trasy.
Mezi Nehvizdy a Senicemi je vzdušná vzdálenost asi 35 km (ulétli za 13 minut) a mezi Senicemi a Kasaličkami, kde byl vysazen Silver B je to zhruba 29 km (ulétli za 19 minut). Rozdíl v časech je dán tím, že Silver A byl nejpočetnější výsadek a letoun se také obracel.

02

 A jak to bylo s udávaným časem během letu? Ve zprávě je napsáno: „Uvedené časy jsou podle angl. hodin.“ Někteří autoři, kteří o tomto letu psali, bez přemýšlení slovo „anglický“ vyměnili za „Greenwichský“ čas. To je ale hloupost. Tady je vysvětlení:

Greenwichský čas (Greenwich Mean Time = GMT), později pro zjednodušení ve světě nazýván Univerzální čas (Universal Time = UT). V Anglii ale za války platil (mluvíme pro zjednodušení o tomto letu) anglický letní čas (British Summer Time = BST), což je GMT = UT +1 hod. Tam a tehdy platil i v zimě. Nepleťme si to s naším letním časem, který u nás platí „přes léto“. Na území Protektorátu a Říše byl v tu dobu čas jiný. A to GMT = UT+2 hod.
Jednoduše: když v Anglii nebo na palubě jejich letadla hodiny ukazovaly 5.00 hod. u nás bylo 6.00 hod.
Na palubě letadla (BST) Na zemi u nás (UT+2) (hodin)
Anthropoid 02.24 03.24
Silver A 02.37 03.37
Silver B 02.56 03.56
03
Více na Libuse_banner