Kulomet BESA 7.92 mm

10 Lis Kulomet BESA 7.92 mm

Vilém Fencl

Ve Velké Británii licenčně vyráběný československý kulomet vz.37. Vyráběl se po dobu celé Druhé světové války v několika úpravách a používal se ve většině britských tancích a obrněných vozidlech. Pro rychle se blížící válečný konflikt, bylo upuštěno od rekonstrukce na standardní britskou ráži .303 a byl zaveden v původní československé ráži 7.92x57mm. Důvodem bylo oddělení zásobování obrněných útvarů a možnost využívat případné kořistní munice po německé armádě. Za války bylo vyrobeno něco přes 60 000ks všech verzí ve zbrojovce Birmingham Small Arms Company Limited.

1

Frekventanti kurzu při skládání kulometu BESA. V pozadí Cromwell Mk.IV/V F od třetí roty Tankového praporu 2. Západní Čechy 1945

Zbraň byla považována za velmi dobrou. Velká kadence, přesnost a poměrně velký dostřel, ale hlavně spolehlivost, řadily tuto zbraň k těm nejlepším. Na překážku byla poněkud náročnější údržba a množství součástek. To vedlo výrobce k několika úpravám a zjednodušením, které jsou popsány v následujícím odstavci.

Zbraň je samočinná, založená na expansi prachových plynů mimo hlaveň. Závěrový mechanismus je obdobné konstrukce jako u další zbraně československé konstrukce lehkého kulometu vz.26. Vzduchem chlazená vyměnitelná hlaveň koná při výstřelu i se závěrem krátký zpětný pohyb, čímž se celková zpětná energie zmírní. Tento zpětný pohyb není pohybem funkčním. Nábojovou komoru uzamyká zvednutý zadní konec závorníku, který se opře o pevnou opěrnou plochu. Hlaveň je hladká, bez chladících žeber, se čtyřmi pravotočivými drážkami, které mají stoupání 240mm. Kulomet má pistolovou rukojeť. Postupem výroby docházelo k četným modifikacím základního typu, vedoucí k zjednodušení a zlevnění výroby, jež jsou popsány níže.

Délka zbraně: 1105mm

Váha zbraně: 21.65kg

Jednotlivé vzory kulometu BESA 7.92 m.m M.G.

Mk I – upravený ze základního československého vzoru pro použití v obrněných bojových vozidlech (Armoured fighting vehicles A.F.V) Zaveden už v roce 1938.

Mk II – vyroben přímo pro obrněná vozidla. Mezi oběma typy byly pouze nepatrné výrobní rozdíly. (vyráběn od roku 1940)

Mk II* přechodný typ mezi Mk II a Mk III.

Vzory Mk. I, II a II* obsahovaly zrychlovač. Pouze Mk I a II měly bezpečnostní pojistku.

Mk II* byl zjednodušený typ, ale všechny základní součásti byly zaměnitelné s typem Mk II.

U Mk II* byly vynechány tyto součástky:

  • Krycí západka
  • zpruhová opěrka zrychlovače
  • Bezpečnostní západka
  • Zrychlovač

Mk III postrádal stejné součástky jako vzor Mk. II*, ale byl mírně konstrukčně upraven. Chybí stejně jako u vzoru Mk II* bezpečnostní západka a přidružené součásti. Regulátor plynu měl pouze 2 kanálky. Místo zrychlovače byly montovány dvě vinuté pružiny ve vodícím bloku předsuvné zpruhy, k urychlení dopředného pohybu a k udržení vysoké a stálé kadence 750 ran za minutu.

Mk III* stejné úpravy jako u Mk III, ale se sníženou palebnou kadencí, které bylo dosaženo uložením nové vodící podložky předsuvné vzpruhy bez zrychlovače a pružiny.

8

Jednotlivé součásti kulometu BESA 7.92mm Mk.II

1-zajišťovací segment hlavně

2- hlaveň s tlumičem ohně

3- příklop pouzdra závěru

4-zachycovač

5-sáňky podavače pásu

6-regulátor

7-objímka pístové trubice

8-pístová trubice

9-tělo kulometu

10-pouzdro závěru

11-spušťadlo (pouzdro, spoušt,)

12-zrychlovač

13-nosič závorníku s pístem

14-přepojovač

15-závorník

16-tyčinka uzávěry s předsuvnou vzpruhou

Kulomet byl určen pro montáž do speciálních lafet tanků a obrněných vozidel a nebyla k tomuto typu vyráběna žádná pěchotní podstava či podstavec. Pouze pro výcvikové účely, byly používané tripody od kulometu Vickers nebo improvizované podstavce, převážně vyráběné přímo u jednotek viz foto 1. Podstavce sloužily pouze jako stojany pro rozborku a sborku kulometu a pro výcvik údržby zbraně.

Českoslovenští vojáci se s tímto kulometem setkali při službě na tancích Crusader a Cromwell u Tankových praporů a MPO a prodělali s ním boje u severofrancouzského přístavu Dunkerque 1944-45. Pro mnohé to byla po službě v meziválečné Československé armádě, už druhá zkušenost s tímto typem.

10

Střelby z tanku Cromwell od druhé roty Tankového praporu 3

 

7

Pohled na oba kulomety BESA v čelním pancíři korby a věže tanku Cromwell Mk.IV/V F v ochranných obalech.

 

9

Střelec Emil Tkalčík jeden ze 14 misionářů mající povolení od papeže k službě se zbraní u Československé brigády, s kulometem BESA Mk.III. Dunkergue 1944

 

Náboje do kulometu Besa 7.92mm

Ball S.A. 7.92 mm

Ostrý celoplášťový Mk.I Z

Munice určená pro použití proti běžným pěchotním cílům. Zahrocená biogivální celoplášťová střela měla jádro z měkkého olova, obaleného ocelovým pláštěm, který je pokryt vrstvou slitiny mědi a niklu. Střela je osazena v mosazné nábojnici se zápalkou, plněnou prachovou náplní (nitrocelulosou). Označení prachové náplně bylo vyražené písmeno „Z“na dně nábojnice. Zápalka byla lakovaná tmavě nachově. Náboje z počátku války byly nelakované.

Ostrý celoplášťový Mk II.Z

Náboj byl konstrukčně podobný Mk I.Z, ale nábojka byla osazena střelou odlišného tvaru. Jiný tvar střely měl zajistit větší přesnosti v opotřebovaných hlavních, a tím prodloužit životnost zbraně. Střela Mk II je stejné konstrukce jako Mk I, ale špička je silnější (zaoblenější) – delší rovnoběžná část napomáhá dokonalejšímu vedení v drážkách.

Průbojný S. A. Armour-piercing W.-Mk. I.Z.

Náboj určený pro použití proti lehce pancéřované technice. Střela byla složena z tvrdého ocelového jádra, obaleného olovem a pláštěm jako u ostrého střeliva. Střely jak Mk.I tak i Mk.II se osazovaly do stejné nábojnice, se stejnou prachovou náplní, jako u ostrého střeliva Mk.I a II. Zápalka byla označena zelenou barvou a druh střely byl vyražen na dně nábojnice ve tvaru „W“ Mk.I Z nebo „W“Mk.II. Z. Písmeno „W“ značilo průrazné střelivo.

Svítící střelivo S.A. Tracer G.-Mk I.Z

Náboj určený pro snadnější zaměřování střelby na cíl za snížené viditelnosti, a v noci. Střela byla pouze ogivální a skládala se z mosazného pláště, ve spodní části s vybráním pro červenou svítící směs a olověného jádra. Špička pláště byla naplněna antimonovým olovem, za ní je měděný válec naplněný červenou světelnou složí uzavřenou mosaznou zátkou. Svítící směs je zapálena při odpálení náboje hořící prachovou náplní a vyhoří asi po 900 yardech (1 yard – 91,4 cm). Dno nábojnice je značeno červeně a druh střely písmenem „G“ Mk.I Z nebo „G“ Mk.II Z. Písmeno „G“ značí svítící střelivo.

Zápalný S.A. Incendiary B.

Náboj určený k zapálení ostřelovaných cílů. Konstrukce nábojnice i střely je stejná jako u předchozího vzoru. Pouze náplň v měděném válci je z bílého fosforu. Zápalka je lakovaná modře.

Cvičný Drill D. – Mk. I.

Náboj určený pro výcvik střelců. Nábojnice byla mosazná. Střela s měděno-niklovým pláštěm, hliníkovým jádrem a dřevěnou koncovkou uvnitř náboje. Střela nemá proudnicový tvar. Nábojnice je pochromovaná, ve spodní části s prohlubní a s třemi červeně lakovanými podélnými rýhami na boku, aby bylo možno lehce rozpoznat, že jde skutečně o cvičné náboje. Náboj je na dně označen písmenem „D“, značkou dodavatele nebo obchodní značkou.

3

střelivo pro kulomet BESA 7.92mm.

1- Ostrý celoplášťový Mk.II Z

2 Průbojný S. A. Armour-piercing (A.P)W.-Mk. II.Z.

3Svítící střelivo S.A. Tracer G.-Mk I.Z

4- Cvičný Drill D. – Mk. I.

5-lakováno červeně

6-lakováno tmavě nachově

7-lakováno červeně

 

Nábojové pásy ( Belt) ke kulometu Besa 7.92 mm

Pásy jsou ve třech provedeních Mk.I, Mk.I* a Mk.II. Všechny provedení se plní 225kusy náboji v různých kombinacích.

Mk. I

Je vyroben z povrchově upravené oceli (proti korozi) a skládá se z ocelových segmentů (prstýnků) do kterých se pomocí plničky zasouvali náboje. Do zbraně se zavádí pomocí ocelové planžety zakončené drátěným krouceným poutkem.

Mk. I*.

Od vzoru Mk. I, se liší prodloužením zaváděcí planžety pružnou tkaninou, připevněnou k ocelovým segmentům drátěnými úchyty.

Mk. II

Je vyroben oproti předcházejícím vzorům z plátna, na kterém jsou přinýtovány ocelové úchyty. Od Mk. I a I* se liší také délkou plátěného pásu. Pás obsahuje 226 ocelových úchytů. Poslední úchyt má dřevěný kolík, který brání zaseknutí pásu při opouštění zbraně. Zaváděcí planžeta je k plátěnému pásu přinýtována a je opatřena rámečkem z drátu.

Nábojové pásy se značí zkratkou výrobce nebo obchodní značkou, měsícem a rokem výroby, počtem nábojů, ráží a vzorem.

Používané kombinace nábojů v pásech

Náboj ostrý celoplášťový (Ball)

Náboj ostrý celoplášťový (Ball), se stopovkou (Tracer)

Náboj ostrý celoplášťový (Ball), se stopovkou (Tracer) a průbojný (Armour-piercing)

Náboj ostrý celoplášťový (Ball), se stopovkou (Tracer), průbojný (Armour-piercing) a zápalný (Incendiary)

Bedny na nábojové pásy  Mk.I a No.I Mk I

Pásy se ukládají pro použití do nábojových beden (krabic). Ty jsou vyrobeny ze železného pocínovaného plechu barveného tmavě zelenou barvou. Na obou koncích jsou opatřeny drátěnými madly a zhora dalšími dvěma. Mezi horními madly je vylisován tvar nábojnice k snadnější manipulaci ve tmě. Typ No.I Mk.I je barven béžovou barvou, a má pouze jedno drátěné ucho na konci. Zavírání otvorů na pás má kožené západky. Bedny jsou z výroby hermeticky uzavřeny. Pás v každé z nich je uložen po vrstvách oddělených od sebe plstěnými proužky. Na dně a navrchu bedny jsou další plstěné vložky. Bedny se plní zespoda, odklopným dnem, jištěným západkou. Na bocích bedny je přes šablonu černě nastříkaný nápis s popisem BOX. BELT BESA 7.92mm MG a typem bedny.

5

bedna na pásy do kulometu BESA 7.92mm

 

Bedny na náboje – S.A. H.29.

Jsou vyrobeny ze dřeva, každá obsahuje dvě plechové bedny Mk I s 450 náboji ve dvou pásech. Vyrábějí se ve dvou provedeních Mk. I a Mk. I E.

Mk. I.

Boky a čela jsou stlučené hřebíky, pouze dno je šroubované. Ze všech stran bedny v dolní části, jsou přimontovány kousky dřeva ve tvaru „V“, označující plechové zásobníky s pásy. Označení  usnadňovalo obsluze identifikaci obsahu bedny za snížené viditelnosti. Ze stejného důvodu jsou na všech plochách našroubovány kovové tabulky s vylisovanými čísly a písmeny identifikující druh munice uložené v bedně.

Čísla a písmena na kovových tabulkách

7…………….  náboj ostrý celoplášťový (Ball)

G7…………..  se stopovkou (Tracer)

M7………….  Směs nábojů

X…………… speciální náboje nebo balení

Bedny jsou lakovány zeleno-modrou barvou.

Rozměry vnitřní (maximální):

Délka              16,90 in. 429mm

Šířka                10,75 in. 273mm

Hloubka            9,25 in. 234mm

Hmotnost:

Prázdná           18 lb.

Plná                 53 lb.

Mk. I.E.

Výrobně zjednodušená konstrukce. Používá se pouze pro nouzové použití.

Rozměry vnitřní (maximální):

Délka              16,55 in. 419mm

Šířka                10,10 in. 256.5mm

Hloubka            8,90 in. 226mm

Hmotnost:

Prázdná           14Ľ lb.

Plná                 50Ľ lb.

2

bedna na střelivo do kulometu BESA 7.92mm

 

4

Souprava čištění, náhradní díly a nářadí ke kulometu BESA 7.92mm.

1-dřevěný vytěrák (42cm)

2-kovový vytěrák s rukojetí (77.5cm)

3-montážní klíč

4-plochý kartáč na dřevěný vytěrák

5-válcový vytěrák na dřevěný vytěrák

6-plátěný obal na náhradní součástky ke kulometu BESA 7.92mm

7-plechová krabice na náhradní součástky

8-plechovka

9-plátěný obal na čistící hadry

10-maznice