Universální měřítko – Čs. armáda I. republika

20 Lis Universální měřítko – Čs. armáda I. republika

Jak již název vypovídá, měřítko mělo v Čs. armádě několikero využití. Používalo se například k měření přestřelitelnosti vlastních jednotek, k topografickým účelům apod. Vybaveni jimi byli patřičné funkce, jako důstojníci, poddůstojníci, měřiči aj.

Skládá ze tří částí, a to: z měřítka, pouzdra, a šňůrky s korálkem. Samotné měřítko, vyrobené z 0,6mm silného železného plechu, je opatřeno výřezy a hroty pro snazší odhad při určování vzdálenosti v mapách. Na jedné straně jsou v horní části vyraženy dílce (používané např. pro zkoušku přestřelitelnosti vlastních jednotek těžkými kulomety), v dolní části jsou dílce pro mapy měřítka 1:75 000. Na straně druhé jsou v horní části vyznačeny kilometry, opět pro mapy měřítka 1:75 000. V dolní části je cm měřítko s ryskami po ½ centimetru. Větší ,,vidlička“ má rozteč 13mm, což je vzdálenost 1km při měřítku 1:75 000. Menší ,, vidlička“ má rozteč 1cm.

Pouzdro je vyraženo a ohnuto z 0,3mm silného železného plechu. Je opatřeno čtvercovými a kruhovými prolisy proti vypadnutí měřítka, zapadající do výřezů  měřítka. Dále je zde vyražen výrobce, zde K.P. GOERZ Bratislava. V levé části pouzdra je otvor pro provlečení šňůrky. Pro přesnější odhad vzdálenosti sloužila již zmíněná šňůrka o délce 50 cm zakončená korálkem, který se vkládá do úst.  Poté se měřítko napřáhne do svislé polohy kde se provádí samotný odhad.

Měřítka byla vyráběna různými firmami. Nejznámější je již uvedená fa K.P.GOERZ Bratislava (výrobce měřítka na obrázcích).

Vybaveni jimi byli patřičné funkce, jako důstojníci, poddůstojníci, měřiči apod..

Příklad použití (úryvek z Rukověti pro poddůstojníky díl.III. pro kulometné jednotky pěchoty a jezdectva):

Konáme-li  zkoušku přestřelitelnosti vlastních jednotek universálním měřítkem, vysuneme je z pouzdra o tolik dílců, kolik činí výškový bezpečnostní úhel. Pak je podržíme ve svislé poloze na vzdálenost 50 cm od oka (dílce čteme po pravé straně universálního měřítka). Zachytíme cíl proti nule a přesvědčíme se, zda vlastní jednotky, jež hodláme přestřelovat, jsou níže nebo výše nad horní okraj pouzdra (obr. 80). Jsou-li níže, je zkouškou prokázáno, že přestřelování vlastních jednotek je možné. Jsou-li výše, přestřelovat nesmíme.

meritko-IV

obr. Měřítko v pouzdře se šňůrkou a korálkem.

meritkoIII. meritkoII. meritko
obr. Rozložené měřítko. obr. Použití měřítka při měření vzdálenosti na mapě.

obrazek

obr. Příklad použití dle Rukověti pro poddůstojníky

Text a foto: Jan Žabka