Zajímavosti

Exponat_tydne_mrazek_dopis1

29 Lis Exponát týdne_Dopis pilotu RAF Františku Mrázkovi

Pohlednice zaslaná 28.5.1943 pilotu čs. letectva, tehdy nadporučíku Karlu Mrázkovi na základnu RAF v Coltishall.

Genmjr. Ing. Karel Mrázek se narodil přesně před 77 lety dne 29.11.1910 v Náchodě. Do čs. vojenského letectva vstoupil již za první republiky a po okupaci odchází přes Polsko do Afriky, kde vstupuje do Francouszké cizinecké legie a létá u Armée De l'Air.

Read More
IMG_4473

18 Říj Exponát týdne – Emergency ration tin

Plechová krabička na armádní nouzovou dávku potravin není žádnou velkou vzácností. Ve výbavě ji měl prakticky každý britský voják bojující ve druhé půli druhé světové války. Krabička s vyraženým nápisem obsahovala vysoce kalorickou hmotu a v nouzových situacích mohla nahradit denní příděl stravy.

Read More
DSCN9094

19 Kvě Exponát týdne – památeční zapalovač

K čemu by bylo dobré jet do války, kdyby se člověk po návratu nemohl sousedům ani pořádně pochlubit. Proto shánění souvenirů patřilo odjakživa k oblíbeným zábavám vojáků. Na fotografii je důmyslný stolní zapalovač zhotovený z nábojnice do britské protitankové pušky systému Boys.

Read More
Exponat_tydne_GB_pistalka

04 Dub Exponát týdne – Britská píšťalka

Zlatou érou vojenské píšťalky byla 1. světová válka, ve které na její signál vyrážely desetitisíce vojáků vstříc svému setkání s osudem. Zvukové signály však nevyšly z módy ani za té druhé války a tak píšťalky doprovázely do boje i další generaci vojáků.

Read More
Libuse_replika_WS_MkVIC

25 Bře Replika radiosoupravy Libuše

Práce na stavbě přesné a plně funkční repliky vysílačky Mk. VI C (v literatuře chybně označované jako typ Mk. III), se kterou Jiří Potůček ze skupiny SILVER A pracoval, se úspěšně podařilo dokončit. Vedla k tomu dlouhá a pracná cesta od proměřování, přes zhotovení podrobné...

Read More