Zajímavosti

IMG_4473

18 Říj Exponát týdne – Emergency ration tin

Plechová krabička na armádní nouzovou dávku potravin není žádnou velkou vzácností. Ve výbavě ji měl prakticky každý britský voják bojující ve druhé půli druhé světové války. Krabička s vyraženým nápisem obsahovala vysoce kalorickou hmotu a v nouzových situacích mohla nahradit denní příděl stravy.

Read More
DSCN9094

19 Kvě Exponát týdne – památeční zapalovač

K čemu by bylo dobré jet do války, kdyby se člověk po návratu nemohl sousedům ani pořádně pochlubit. Proto shánění souvenirů patřilo odjakživa k oblíbeným zábavám vojáků. Na fotografii je důmyslný stolní zapalovač zhotovený z nábojnice do britské protitankové pušky systému Boys.

Read More
Exponat_tydne_GB_pistalka

04 Dub Exponát týdne – Britská píšťalka

Zlatou érou vojenské píšťalky byla 1. světová válka, ve které na její signál vyrážely desetitisíce vojáků vstříc svému setkání s osudem. Zvukové signály však nevyšly z módy ani za té druhé války a tak píšťalky doprovázely do boje i další generaci vojáků.

Read More
Libuse_replika_WS_MkVIC

25 Bře Replika radiosoupravy Libuše

Práce na stavbě přesné a plně funkční repliky vysílačky Mk. VI C (v literatuře chybně označované jako typ Mk. III), se kterou Jiří Potůček ze skupiny SILVER A pracoval, se úspěšně podařilo dokončit. Vedla k tomu dlouhá a pracná cesta od proměřování, přes zhotovení podrobné...

Read More
Exponát-týdne-Kreslený-vtip-z-kursu-řidičů

24 Úno Exponát týdne – Vtip z kursu řidičů

Pro odlehčení přinášíme kreslený vtip "Z kursu řidičů" od známého kreslíře Jindřicha Křečka, který vyšel v časopisu Naše vojsko v roce 1946. Jidřich Křeček, známý z brigádní válečné tvorby především pod pseudonymem Jituš, byl malíř, grafik, krajinář, portrétista, karikaturista a publicista,

Read More
DSCN7125

06 Úno Exponát týdne – Britské armádní hodinky

Za časů druhé světové války již nebylo vlastnictví hodinek nic neobvyklého, nicméně armády přesto nehodlaly spoléhat, že si voják přinese hodinky v kvalitě odpovídající potřebám. Britská armáda proto nakoupila od rozličných výrobců množství hodinek, odpovídajích konkrétním specifikacím.

Read More