Přezvědy v Lichkově 23.8.2014

08 Pro Přezvědy v Lichkově 23.8.2014

Bublání starých motorů a střelba z kulometu protne jinak klidné ovzduší areálu Vojenského muzea v Lichkově v Orlických horách. Rota Nazdar, ČsOL jednota Praha 3 a ForteG připomenou jednotky, které předcházely moderním průzkumníkům – přezvědné oddíly a jejich obrněné automobily.

BANNER na FB Nazdar

Program začne u našich legií na Rusi a v úvodních ukázkách se představí legionářské kulometné družstvo s těžkým kulometem Maxim M1910. Krom střeleb předvede součinnost s “broněvikem Juráš” – obrněným automobilem Austin. Pro bližší představu o počátcích vývoje obrněných automobilů a rozdílných konstrukčních přístupech bude k vidění i jeho rakousko-uherský protějšek Panzerwagen Romfell.

Austin - Juráš od Jana Queisnera

Muzeum se nachází v objektech předválečného těžkého opevnění (pěchotní sruby K-S 31 „Na růžku“ a K-S 32 „U Besídky“) a program věnující se naší předválečné armádě je tedy nasnadě. Poprvé se zde pohromadě představí nové repliky Obrněného automobilu vz. 30 ze Slovenska a Tančíku vz. 33, které byly v září roku 1938 nepostradatelnou součástí smíšených a motorisovaných přezvědných oddílů. V ukázkách předvedou součinnost s průzkumovou hlídkou pěchoty, kulometným rojem a výcvik v asanaci. Organizátoři mimo to připravují různé ukázky zastírání tedy maskování přezvědů pěchoty.

Tančík vz. 33 Zdeňka Grygary st.

Obrněný automobil vz. 30 členů KVH Polom

Druhou světovou válku a působení Čechoslováků ve smíšených přezvědných oddílech a dalších průzkumných jednotek u československých brigád v SSSR na východní frontě připomene obrněný automobil BA-64B s pěším družstvem. Představí se také kulometný roj pěchoty s kulometem Maxim M1910/30 a maskování jednotlivce.

BA 64 B členů KVH Polom ze Slovenska

V poslední téma ukázek se bude věnovat čs. zahraničnímu odboji ve Velké Británii a připomene se obrněný automobil Humber LRC Mk. III tak, jak byl zařazen u Smíšeného přezvědného oddílu Československé samostatné brigády v listopadu 1941 při cvičení střetného boje větších skupin a útoku za použití plynu. Opět jej podpoří pěchota s kulometným rojem.

Humber LRC Mk. III patřící členům ForteG

Na akci se podílejí i bratři z ČsOL jednot Hradec Králové a Mladá Boleslav či členové nadklubového uskupení 4. Prápor „úderný“, které sdružuje zájemce o československý odboj na východní frontě během druhé světové války.

PLAKÁT A4 final FINAL

140823_Prezvedy_program