Odhalení pamětní desky Ludvíku Koškovi, Turnov 2.4.2016

03 Dub Odhalení pamětní desky Ludvíku Koškovi, Turnov 2.4.2016

plakat-Kosek-TurnovV sobotu 2. dubna jsme  se v Turnově u příležitosti 100. výročí narození Ludvíka Koška, jednoho z mladých nadějných hráčů meziválečného turnovského hokejového týmu a pozdějšího pilota RAF, podíleli na odhalení pamětní desky na místním novém a krásném zimním stadionu, který od teď nese Koškovo jméno. Ve stejnokrojích čs. armády ve Velké Británii jsme již od ranních hodin vystavovali dobovou techniku spolu s dalšími sběrateli kolem Petra Plachetského. Zúčastnili se také členové Klubu vojenské historie 276th Sqdn. RAF.
Z naší techniky nechyběl Bedford MWR, Sanita International Harvester D15Metro, Ford GPW, motocykl Matchless G3L a nový přírustek v klubovém autoparku Humber Box FWD. K samotnému slavnostnímu odhalení se sešlo na pět stovek turnováků a hostů, z nichž je nutné zmínit především jednoho z posledních žijících čs. pilotů RAF brig. gen. Emila Bočka, který přijel z Brna pamětní desku svému válečnému spolubojovníkovi odhalit. Počasí celé akci velmi přálo a tak si návštěvníci mohli kromě dobové techniky vychutnat i nízké přelety historických letadel. Celá akce je provázána s hokejem a tak turnovští na počest Ludvíka Koška uspořádali i celovíkendový hokejový turnaj.

Ludvík Košek, sokol a vlastenec věrný své vojenské přísaze, v červenci 1939 emigroval přes Polsko do Francie, kde se přihlásil do cizinecké legie a následně k letectvu. Po pádu Francie odešel do Velké Británie, kde byl přijat do 311. bombardovací perutě RAF. Jeho bombardér Liberator „L“ BZ 717 se při návratu z operačního letu 13. 7. 1944 zřítil a zahynula v něm celá devítičlenná posádka. Ludvík Košek je pohřben na vojenském hřbitově Weston Hill v Plymouthu, jeho symbolická urna je součástí Památníku zahraničních letců v Prostějově, pamětní deska pak na rodinném hrobě na Mariánském hřbitově v Turnově. Koškovo jméno je také uvedeno na památníku regionálním letcům RAF ve vestibulu Muzea Českého ráje ve Skálově ulici. Ludvík Košek čtyřikrát obdržel Československý válečný kříž, dále Československou medaili za chrabrost, navíc je nositelem britského odznaku Good Conduct Badge. V červenci 1946 byl In memoriam povýšen na poručíka letectva v záloze. Od roku 1947 byl na turnovské Jiskře pořádán Koškův hokejový turnaj jako vyjádření úcty k bývalému hráči LTC Turnov, který však komunisté záhy zakázali a nevydařil se ani pozdější pokus o jeho obnovení v období tzv. Pražského jara. Na obnovu Memoriálu Ludvíka Koška si tedy příznivci hokeje museli počkat od roku 1952 až do dnešních dnů a to v novém ledním stadionu, který navíc od teď nese jeho jméno. Pamětní deska je velmi dobře umístěna přímo u vstupu.

Další článek na turnovskovakci.cz