Dělostřelecké cvičení v Anglii

07 Dub Dělostřelecké cvičení v Anglii

Jako každý rok se skupina z řad spolku Muži prezidenta Beneše vydala na velikonoční dělostřelecké cvičení, které pořádají naši přátelé z klubu The Garrison ve svých prostorách, které jim poskytuje vojenská základna Královského dělostřelectva v Larkhill na okraji Salisburských plání. Naše složení bylo opravdu pestré, krom našich členů se účastnili členové KVH Pětačtyřicítka Brno, KVH České Budějovice a KVH Erika Brno.

Naše výprava byla rozdělená na dvě části, pozemní odřad se vydal přes Německo, Lucembursko, Belgii a Francii a následně trajektem do Doveru ve středu 23. března, aby po cestě ještě navštívil bývalou leteckou základnu Tangmere, kde nejenže operovali českoslovenští letci, ale dokonce 28. prosince 1941 odsud vzlétl Halixax 138. speciální perutě  RAF s paravýsadky Silver A, Silver B a Anthropoid na palubě, aby je v noci je vysadil v Protektorátu. V muzeu je umístěna řada válečných i poválečných artefaktů po RAF i SOE a několik panelů připomíná jak československé výsadky, tak například jednoho z posledních žijících československých stíhačů v RAF Miroslava „Tony“ Liškutína.

Na místo určení jsme dorazili ve čtvrtek večer a od pátečního časného rána začali cvičit. Teoretické vědomosti nabrané v učebně jsme rychle zkoušely v praxi u kanonů a během pátka a soboty nespočetněkrát uvedly naše kanony z pochodové do palebné pozice, nastavili kanony a vztažné body tak, aby nám dělostřelecký dril přešel do krve. Anglie nám ukázala své rozmary počasí. Zatímco v pátek byl nádherný a slunný den, sobotu propršelo. V Anglii zásadně neprší vodorovně a déšť mnohdy překonává gravitaci tak, že máte pocit, že prší odspodu, venkovní nácviky tak často nahradila teorie na učebně či praktická cvičení v garáži a na dílně.

Neděle pak byla tradičně věnována komplexnímu cvičení dělostřeleckého oddílu (oproti českým zvyklostem má anglický oddíl 4 děla a baterie je tvořena dvěma oddíly), průzkumu, vytýčení stanovišť, jejich správnému obsazení, zaměření děl a střelbě černoprachovou složí. Přitom jsme si opět užili záludy anglického počasí.

Na zpáteční cestě jsme navštívili ještě hřbitov na Devize road v Salisbury, kde je pohřbena posádka Welingtonu 311. československé bombardovací peruti, která byla v noci z 16. na 17. července 1941 sestřelena vlastním stíhačem. Z posádky složení: Sgt Helma Oldřich, Sgt Plocek Antonín, P/O Hapala Richard, Sgt Dolejš Adolf, Sgt Petrucha Jaroslav a Sgt Lančík Jaroslav pád letadla nikdo nepřežil. Před hroby našich hrdinů jsme položili svíčky a československé praporky a chvílí ticha uctili památku těch, kteří se z boje za naši svobodu nikdy nevrátili do vlasti. Čest jejich památce

Foto: Marcela Volfová