Kombinovaný oddíl po 80 letech na Pomezí a v Chebu

11 Dub Kombinovaný oddíl po 80 letech na Pomezí a v Chebu

Tisková zpráva Československé obce legionářské

Projekt Kombinovaný oddíl 1945 připomíná jednu z nejméně známých, a přitom nesmírně symbolických epizod návratu československých vojáků ze Západu do vlasti na sklonku druhé světové války. Vojenští nadšenci v dobových uniformách a historickými transportéry Bren Carrier zrekonstruují jeho návrat do Československa.

Na jaře 1945 byla Československá samostatná obrněná brigáda nasazena u severofrancouzského přístavu Dunkerque, který se stal poslední německou pevností na západní frontě. Přestože brigáda měla eminentní zájem podílet se na osvobozování vlasti, z rozhodnutí britského velení zůstala vázána na místě – jako pojistka proti výpadům z obleženého města. Vojáci ale chtěli domů.

Výsledkem složitých jednání bylo vytvoření Kombinovaného oddílu – malé, symbolické jednotky o síle 139 mužů, pod velením podplukovníka Aloise Sítka. Jejím jádrem byla protiletadlová baterie a motorizovaná pěchota s trojící pásových transportérů Bren Carrier a kolopásů Halftruck. Vyrazili 24. dubna 1945 z předpolí Dunkerque, a přes Belgii a Německo dorazili 1. května do Pomezí nad Ohří, kde jako první západní československá jednotka vztyčili státní vlajku a zazpívali hymnu. O několik hodin později vstoupili do Chebu.

Kombinovaný oddíl je symbolem naděje, touhy po návratu a zároveň připomínkou křehkosti svobody,“ říká Radko Manda, sběratel a duchovní otec projektu.

V Chebu se oddíl zapojil do správních úkolů a pomohl stabilizovat situaci ve městě. Přestože šlo o událost nabitou symbolikou a vlasteneckou hrdostí, v poválečné historii se na Kombinovaný oddíl rychle zapomnělo – nehodil se do politické linie nově nastupujícího režimu.

V roce 1945 šlo o politické gesto. Dnes jde o gesto historické paměti,“ dodává Manda.

Projekt Kombinovaný oddíl 1945 se snaží tento zapomenutý příběh vrátit do veřejného povědomí. V rámci letošních akcí se uskuteční rekonstrukce příjezdu jednotky do Chebu, dobový vojenský tábor s autentickou technikou, a především pietní akt u pomníčku u bývalé celnice v Pomezí. Těžištěm projektu je právě kombinace historické věrnosti a důstojné připomínky lidského rozměru návratu.

Naše akce není jen rekonstrukce – je to živý důkaz, že hrdinství a ideály našich zahraničních vojáků a legionářů nejsou zapomenuty,“ uzavírá Manda.

Hlavní program projektu

Sobota 26. dubna 2025 – Chebský hrad

  • V rámci oslav osvobození města Chebu bude veřejnosti představen dobový vojenský tábor Kombinovaného oddílu. K vidění budou uniformy, výzbroj i historická technika. Hlavním tahákem budou tři pásové obrněné transportéry Bren Carrier, přesně v takovém počtu, v jakém byly součástí originální jednotky v roce 1945. V programu je krom výstavy a komentovaných ukázek také příjezd na náměstí v závěru ukázky osvobození města americkou armádou.

Neděle 27. dubna 2025 od 10:00 – Pomezí nad Ohří

  • Pietní vzpomínka u pomníčku Československé zahraniční armády u bývalé celnice. Proběhne rekonstrukce příjezdu Kombinovaného oddílu, slavnostní vztyčení státní vlajky a zpěv československé hymny – přesně tak, jak se událo 1. května 1945. Tímto symbolickým aktem se po osmdesáti letech navrací historická paměť na místo, kde začal návrat československých vojáků do vlasti.

Organizátoři a podpora

Za realizací projektu stojí vojensko-historické uskupení Benešovi muži sdružující kluby nadšence, kteří dlouhodobě připomínají československou zahraniční armádu a Československá obec legionářská. Jejich dlouhodobým cílem je uchování paměti na československý zahraniční odboj a jeho hrdiny, a to formou historických rekonstrukcí, vzdělávacích programů i veřejných připomínkových akcí.

Projekt Kombinovaný oddíl 1945 vzniká s podporou Ministerstva obrany České republiky.

Kontakt pro média:

Miloš Borovička, tiskový mluvčí, borovicka@csol.cz, 602 519 828