20 Lis Cvičný tank „Tygr“ – republiková armáda
Jan Střešovský
V roce 2008 se mi podařilo zakoupit za nemalý peníz dobovou fotografii, na které byl vyobrazen cvičný tank, pravděpodobně i se svou osádkou. Po pečlivém prozkoumání fota bylo rozhodnuto o rozšíření našeho vozového parku plátěných tanků.
obr. Cvičný tank vyzbrojený těžkým kulemetem (sbírka Jana Střešovského)
Stavba repliky
Nejprve bylo nutné zpracovat konstrukční návrh tanku. Následně zhotovit výkresy a podklady pro výrobu repliky. Na fotografii je patrné, že konstrukce byla stabilní a pevná, dovolovala vojákům usednou na střechu tanku a pohybovat se po horní části „pásů“. Střecha, čelo tanku i pásy byli zřejmě vyrobeny z překližky a zbylé stěny (plochy) potažené plátnem. Barva tanku je nám neznámá. Stěny v místech pásu měly namalované pojezdové ustrojí tanku. Pro snadnou manipulaci sloužila dvě loukoťová kola.
obr. Rekonstrukce vhledu cvičného tanku
Stavba započala v červenci roku 2008 nedaleko Opavy v obci Uhlířov. Kostra tanku je zhotovena ze smrkových střešních latí. „Karoserii tanku“ tvoří buková překližka a plátno. Protože jsme předpokládali, že se cvičný tank měl podobat Renaultům FT, pro byl tank natřen khaki barvou.
„ Bojové“ nasazení cvičného tanku
Tank se koncem srpna 2008 zúčastnil v prostoru Vojenského muzea Lichkov ukázky cvičení prvorepublikové armády pod názvem „Pokračujte ve výcviku“.
Při 70-tém výročí mobilizace se konala v okolí srubu N S-82 Březinka (u Náchoda) za účasti AČR vzpomínková ukázka dobívání opevnění, do kterého se zapojil i náš „tank“.
V současné době je možné cvičný tank shlédnout v expozici Tankového muzea v Lešanech, kam jsme jej zapůjčili. Najdete jej v první hale.
Foto galerie čs. cvičných tanků
Související článek o tancích FT a jejich plátěných replikách naleznete zde.
Takticko-technické data:
Délka: 2,86 m
Šířka: 1,7 m
Výška: 1,98 m
Výzbroj: 1 x kulomet Schwarzlose
Váha: 120kg (včetně výzbroje)
Rychlost: 10km/h
Posádka: 2 (střelec, řidič)
Poděkování:
Panu Jiřímu Tintěrovi, Vladimíru Francevu, Jaroslavu Špitálskému, Fanóšu Říhovi, Vilémovi Fenclovi, Radanu Láškovi, Lukáši Mikulinci (Mikinovi) a členům společnosti ForteG za rady a pomoc.
Foto:
Střešovský Jan, Špitálský Jaroslav, Mikulinec Lukáš, Maloušek Jan
Prameny:
časopis Naše Vojsko roč.II, čís.8, 1929