08 Pro Náš rok 2014
S blížícím se koncem roku je na čase bilancovat. Rok 2014 byl pro náš klub zásadní a náročný. Počítáme-li dobře, podíleli jsme se na více než 30 akcích, kde jsme připomínali naše hrdiny druhé odboje, vznik československých legií nebo naši armádu v době první republiky. Slibujeme i do příštího roku, že ani v tempu, ani v kvalitě našich akcí rozhodně neslevíme a opět se budete mít na co těšit.
Sezonu tradičně zahajujeme v Rovensku pod Troskami, kde každoročně vzpomínáme na dopadení paraskupiny Antimony. Letošní akce proběhla v sobotu 11. 1. 2014. Letošní akce dostala přesah do současnosti, neboť se jí zúčastnil i novodobý veterán a válečný invalida Jirka „Regi“ Schams. Sezonu 2015 zahájíme v Rovensku jako vloni a to v sobotu 10. ledna.
Paraskupině Barium rok co rok věnujeme víkend kolem 16. ledna, kdy byla skupina dopadena gestapem. Letošní tradiční pietní akt vyšel na sobotu 18. ledna. Akci jsme využili i ke koordinaci našich akcí v rámci volného sdružení Benešovi muži a domluvili se tak s přáteli, co se během roku 2014 udělá. To samé nás čeká i 17. ledna 2015 opět v Žamberku a přilehlé osadě Polsko.
Zima bývá volnější a věnujeme jih především přípravě našeho materiálu a techniky, ale koncem března se část klubu účastnila cvičení nadklubového sdružení 4. prápor „Úderný“, které sdružuje kluby a zájemce o náš odboj na východní frontě za druhé světové války. Cvičení se konalo v Smrečanech nedaleko Liptovského Mikuláše, tedy na místech, kde v březnu a dubnu 1945 obléhal Československý armádní sbor Liptovský Mikuláš. V roce 2015 se na Slovensko chystáme znovu, abychom připomněli 70. výročí osvobození Liptovského Mikuláše.
V sobotu 5. dubna 2014 se v Uherském Ostrohu uskutečnila Vzpomínková slavnost k 70. výročí vysazení paraskupiny Carbon. Město odhalilo skupině novou pamětní desku a my společně s Pětačtyřicítkou nechyběli s dobovým táborem a ukázkami operačního materiálu a radiostanic.
V neděli 13. 4. 2014 jsme se zúčastnili slavnostního odhalení památníku členovi paraskupiny CLAY, radiotelegrafistovi radiostanice EVA, plk. Ing. Čestmíru Šikolovi. V Malé Skále jako obvykle vystavili operační materiál a radiostanice, a jak je zvykem operační materiál jsme předvedli v praxi. Samotného pietního aktu odhalení památníků se účastnil i gen. Jaroslav Klemeš, poslední žijící operační parašutista (shodou okolností rovněž radiotelegrafista paraskupiny Platinum), a rodinní příslušníci členů skupiny CLAY. Ze Spojených států přicestoval syn Antonína Bartoše, velitele skupiny, byl přítomen i syn Jiřího Štokmana a samozřejmě i Čestmír Šikola mladší, který na Malé Skále žije.
Jako každý rok i letos jsme se vydali za našimi přáteli z britského klubu The Garrisons, abychom se zdokonalili v dovednostech dělostřelců. Velikonoční kurz byl letos přípravou pro zářijovou velkou akci v Holandsku, kde jsme se v rámci 30. sboru zúčastnili postupu na Arnhem u příležitosti 70. výročí operace Market–Garden. Mimo nás se tradičně účastní i Benešovi muži z KVH Erika Brno.
V sobotu 19. 4. 2014 jsme se zúčastnili slavnostního odhalení pamětní desky brig. gen. Vladimíru Přikrylovi v Křinci nedaleko Nymburka, které pořádal KVH Veteranen a městys Křinec. Brig. gen. Přikryl je bezesporu hrdina, který si zaslouží, aby se na jeho jméno nezapomnělo. Účastnil se bojů v rámci Československých legií na Rusi a v roce 1939 se zapojil do odboje proti nacistickým okupantům. Velel 1. praporu 2. pěšího pluku ve Francii, 2. praporu 1. čs. samostatné brigády v Anglii a 2. čs. samostatné paradesantní brigády v SSSR, s níž se účastnil bojů na Dukle a v SNP.
K příležitosti 70. výročí vysazení paraskupiny Spelter na území Protoktoráru Čechy a Morava uspořádala KVH „Pětačtyřicítka“ Brno ve spolupráci s městem Jaroměřice nad Rokytnou, Československou obcí legionářskou a Rotou Nazdar akci pod názvem „Vzpomínka na paraskupinu Spelter“. V noci ze 4. na 5. května 1944 byl na naše území společně se skupinou Potash vysazen paravýsadek Spelter ve složení št. kpt. Břetislav Chrastina, rtn. Jaroslav Kotásek a radisté rtn. Rudolf Novotný a čet. Jan Vavrda. Jedním z prvních úkrytů skupiny se stala vesnice Boňov. A právě v této moravské obci byla zahájena první květnovou sobotu roku 2014 vzpomínková akce, v rámci které se účastníci akce vydali navštívit místa, kde Spelter působil.
V sobotu 24. května se v libeňské zatáčce v ulici V Holešovičkách odehrála rekonstrukce jednoho z nejvýznamnějších činů našeho zahraničního a domácího odboje – likvidace zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Akce přilákala stovky diváků. Na rekonstrukci navazoval doprovodný program v nedalekých Thomayerových sadech, kde se diváci mohli přesvědčit, jak tvrdý výcvik okusili naši vojáci na Britských ostrovech a zejména ve Skotsku.
Žamberk letos oslavil 7. června 105. výročí narození zdejšího rodáka gen. in mem. Josefa Knopa a 65. výročí působení paraskupiny Barium na Žambersku. Město na své hrdiny nezapomíná žádný rok, ale jednou za pět let jsou oslavy přeci jen velkolepější. Letos se v Žamberku sešlo na 65 Benešových mužů (příslušníků nadklubové jednotky sdružující zájemce o náš odboj na západě) a příslušníků 4. úderného praporu (opět nadklubuvé uskupení sdružující příznivce našeho východního odboje). Obě skupiny se značně prolínají, jak osobami ve spolcích působících, tak pojetím našeho koníčku. Spokojíme se pouze s maximální věrohodností, perfektním vojenským vzhledem a výborným výcvikem. Krom čestných stáží na obou pietních akcích předvedli jsme zrcadlově výcvik Čechoslováku na západní a východní frontě. Líbili se zejména oba střílející protitankové kanony.
Ani letos jme nevynechali tradiční vzpomínku na Silver A v Senici u Poděbrad, ta letos proběhla 14. června. Akce to byla sice, co se týče naší účasti menší, o to více si lze užít pohostinnosti a přístupu místních. Každý rok se rádi vracíme… Letos jsme se senickým pochlubili Karlem – naším šestiliberním protitankovým kanonem.
V sobotu 14. června se v Praze uskutečnil již 11. ročník muzejní noci, během které se návštěvníkům zdarma otevřelo 39 institucí s 69 objekty. Jednou z nich bylo i Letecké muzeum Kbely, kde jsme se spolu s naším protitankovým kanonem postarali o část programu. Noční střelby byly velmi efektní a divácky atraktivní.
Československá obec legionářská uspořádala ojedinělou sérii soutěží, kterých se zúčastnilo na 70 týmů žáků základních škol v osmi kvalifikačních a jednom finálovém kole. Na 5 kolech spolupracoval i náš klub a prověřili jsme dětskou fyzickou zdatnost, mrštnost, důvtip, inteligenci a znalosti, prostě přesně to, co z našich vojáků dělalo za druhé světové války ty nejlepší parašutisty a agenty. Finále proběhlo v Praze 18. června.
V Dolních Vilémovicích si v sobotu 21. června 2014 připomněli 101. výročí narození zdejšího rodáka Jana Kubiše, kterého našim fanouškům určitě nemusíme dlouze představovat. Zatímco loni se oslavy kulatého výročí narození točily kolem slavnostního otevření zrekonstruovaného rodného domu Jana Kubiše, letošní výročí patřilo dětem.
Laugaricio – podle římského nápisu vytesaného do skály pod hradem v Trenčíně je pojmenováno velké setkání příznivců vojenské historie a techniky v nedalekých Trenčanských Staňkovcích. Letos proběhlo 28. června a my využili pozvání našeho velkého kamaráda Mariána Simeona a na akci dorazili s táborem a naším protitankovým kanonem. Spolu s přáteli ze 4. praporu „úderného“ ukázali návštěvníkům obě strany našeho odboje za 2. světové války.
12. července proběhla na Březince akce Kulomety v Náchodě, která úspěšně navázala na naší loňskou akci Kulomety v Lichkově. Tentokrát se ale celá akce zaměřila jen na období první republiky. Rota Nazdar předvedla svou specialitu – pěší poločetu a kulometné družstvo naší prvorepublikové armády z druhé poloviny 20. let, spolupráci s ohňometem, protiletadlovou palbu, telefonní výcvik či výcvik v asanaci.
Třetí srpnový víkend jsme navázali na úspěšnou akci Kulomety v Lichkově a do areálu tamního muzea tentokrát přivezli obrněné automobily, abychom divákům přiblížili činnost přezvědů, tedy průzkumníků, od Legií až po konec 2. světové války. Náš klub byl bohužel oslaben, většina z nás byla tou dobou v Dunkerque a tak jsme zajistili hlavně Samostatný přezvědný oddíl naší brigády v Anglie v roce 1941.
Asi nejrozsáhlejší letošní akce Roty Nazdar a Benešových mužů (jmenovitě KVH Erika Brno, KVH „Pětačtyřicítka“ Brno, KVH Čeští lvi a další) proběhla mezi 21. 8. 2014 a 27. 8. 2014 na bojištích Československé obrněné brigády u francouzského přístavu Dunkerque. V De Panne jsme zde připravili akci pro veřejnost a s dobovou technikou vyrazili do centra Dunkerque, k továrně Filature, do Wormhoutu, na hřbitov čs. vojáků La Targette či kanadský památník ve Vimy.
V neděli 31. 8. 2014 odjela naše expedice do Francie, aby se připojila k výpravě Československé obce legionářské na místo působení a vzniku historické Roty Nazdar do francouzské Champagne a posádkového města cizinecké legie Bayonne u příležitosti výročí přísahy, která proběhla 12. 10. 1914.
6. září proběhl Den letiště Letňany, které ho rovněž už tradičně účastníme a podílíme na programu. Letos jme si připravili výcvik naší prvorepublikové armády ze 20. let v protiletadlové střelbě, které nám asistovala replika letounu Avia BH-1. Na 30. Léta už byla připravena UL replika Avie B-534.
20. září jsme ve spolupráci s městskou částí Praha 8 v Thomayerových sadech připomněli 100. výročí vzniku roty Nazdar ve Francii. Návštěvníci si mohli prohlédnout výstroj a výstroj legionářů ve Francii od roku 1914 do roku 1918 a výcvik Hraničářského praporu 2 „Roty Nazdar“ ze 20. let.
Spolu s přáteli z Benešových mužů jsme se připojili k našim kamarádům z klubu The Garrison abychom se stali součástí XXX. sboru a připomněli 70. výročí operace Market-Garden. Akce proběhla 13.–21. záři a zabezpečovala holandská královská armáda a účastnilo se jí na 120 kusů historické techniky s dobovými posádkami. Páteř naši dělostřelecké kolony tvořil oddíl pětadvacetiliberních kanónových houfnic a půloddíl pět a půl palcových houfnic s tahači, průzkumem a nutným zabezpečením. Kolony první den vyrazily z kasáren v holandském Weertu, abychom z belgických hranic spustili dělostřeleckou přehradu pro postup sboru, a svou pouť jsme zakončili o týden později v holandském Nijmegenu, kde jsme palbou podpořili násilný přechod řeky americkou 82. výsadkovou divizí.
Armádní generál Tomáš Sedláček byl ztělesněním čestného prvorepublikového důstojníka, sokola a zároveň můžeme říct, že byl naším dobrým přítelem. Veřejná sbírka na zhotovení jeho busty nevídaně rychle shromáždila potřebné prostředky a tak jsme se 24. září mohli účastnit jejího slavnostního odhalení v prostorách Posádkového velitelství na Praze 6. Jen nás mrzí, že Tomáš nemá svou bustu na veřejně přístupném místě, takhle socha z veřejné sbírky připomíná jeho osobnost pouze vojákům.
11. října 2014 přesně sto let od přísahy České družiny na Sofijském náměstí v Kyjevě Československá obec legionářská tuto významnou událost našich dějin zrekonstruovala v rámci slavnostní přehlídky na čestném dvoře Národního památníku Vítkov. Přehlídky jsme se účastnili v uniformách Cizinecké legie – slavné české roty Nazdar, která přísahala věrnost republice jen o den později 12. října 1914 v jihofrancouzském Bayone a v druhoválečných uniformách jako stráže historických praporů. Po skončení slavnostního ceremoniálu jsme odpochodovali Prahou a na Nákladovém nádraží Žižkov, kde se představil Legiovlak.
Stejně jako by bez Sokola nebylo legií, bez rozsáhlé pomoci sokolů by se asi nepodařil ani atentát na Heydricha. Vlastenečtí sokolové poskytli našim parašutistům domov, zázemí i významné zpravodajské informace. Manželé Marie a Bohumil Strnadovi patřili mezi významné a nezištné spolupracovníky Anthropoidu, které postihl stejně krutý osud jako řadu ostatních. Právě jim majitelé domu v Pivovarnické ulici č. 15 v Libni nechali zhotovit na své náklady pamětní desku, kterou jsme 22. října pomohli odhalit.
Na letošní rok připadá 70. výročí obléhání Dunkerque Československopu obrněnou brigádou a rovněž 72. výročí bojů u Tobruku. Obojí jsme spolu s Československou obcí legionářskou připomněli na Ministerstvu obrany 7. listopadu na slavnostním setkání přímých účastníků bojů, samozřejmě v dobových uniformách s prapory 11. čs. praporu Východního a 1. čs. pluku ve Francii, který později používal 1. tankový prapor čs. samostatné obrněné brigády. Obě repliky zapůjčil VHÚ. Odpoledne jsme se spolu s veterány přesunuli na Olšanské hřbitovy k hrobu generála Klapálka, abychom mu vzdali čest a položili květiny.
8. listopadu jsme měli opět na pilno, větší část klubu se účastnila vzpomínky na 100. výročí vzniku legií v Poděbradech, bohužel nemáme z této akce žádnou fotku, kdybyste nějakou měli, pošlete nám jí. Někteří naši členové se účastnili i odhalení pomníku generála Sachera ve Skalici u České Lípy. Protože byl Sacher mimo jiné i příslušníkem 2. čs. paradesantní brigády v SSSR, vypůjčili jsme si ve VHÚ repliku jejího praporu a u pomníku stály čestnou stráž.
70. výročí bojů o Dukelský průsmyk jsme připomněli 13.–16. října na Slovensku, kde v oblasti Medvedie, Korejovce a Vyšný Komárník proběhla living-history třídenní akce, na které jsme se pokusili přiblížit podmínkám, v jakých museli bojovat naši předci. Zároveň jsme u slovensko-polské hranice zrekonstruovali události 6. října 1944, tedy její překročení jednotkami 1. čs. armádního sboru.
Jako klub pravidelně končíme naši sezonu v Záborčí u Malé Skály, kde se nachází rodný dům armádního generála Aloise Lišky, letos tomu nebylo jinak. 29. listopadu jsme se ale ještě v nedalekém Mukařově zúčastnili odhalení pamětní desky radiotelegrafisty paraskupiny Clay Čestmíra Šikoly.
Opravdový konec sezony vždy pořádá brněnská Pětačtyřicítka, letos tomu bylo ve Studnici u Nového města na Moravě. 6. prosince jsme si zde připomněli paraskupinu Tungsten a osobnost Cyrila Musila a v přátelském duchu jsme začali plánovat, cože to provedeme v roce 2015.
No nebylo toho letos opravdu hodně?