Replika radiosoupravy Libuše

25 Bře Replika radiosoupravy Libuše

Libuse_replika_WS_MkVICPráce na stavbě přesné a plně funkční repliky vysílačky Mk. VI C (v literatuře chybně označované jako typ Mk. III), se kterou Jiří Potůček ze skupiny SILVER A pracoval, se úspěšně podařilo dokončit. Vedla k tomu dlouhá a pracná cesta od proměřování, přes zhotovení podrobné výkresové dokumentace, obstarávání originálních radiosoučástek a ovládacích elementů od USA po Evropu, a také práce mnoha profesí. Jako vzor pro výrobu posloužil stejný typ radiostanice ze sbírek Technického muzea v Praze.
V sobotu 18. března 2017 bylo dokončeno propojování všech obvodů. Nastal čas jejich oživení a vyladění. Ještě téhož dne se do toho naši přátelé radioamatéři z Hradce Králové pan Busta a pan Kohout pustili. A výsledek? LIBUŠE je plně připravena na „ON AIR“ vysílání!
Protože se jedná opravdu o přesnou repliku, odpovídají použité radiosoučástky i systém zapojení době vzniku LIBUŠE v roce 1941. S tím jsou spojena specifika a neduhy, které byly pro radiostanice oné doby typické. Pokud budeme mluvit o vysílacím tónu, nejedná se o „hladký a učesaný“ vysílací tón moderních radiostanic, ale o tón s „náběhem“, který lehce připomíná „kváknutí“. Bez nadsázky můžeme říct, že naše replika bude v éteru znít takřka jako Potůčkova LIBUŠE.
Přijeďte příští sobotu 1.dubna na sádka do Bohdanče, kde ji můžete vidět a slyšet v akci pod zvláštní volací značkou „
OL 75 SILVER A“. A toto není apríl.

Replika_WS_Mk_VIC_Libuše replika-14

Repliku vysílačky od zapůjčení, rozměření a výroby dílů a zkompletování zhotovili členové Roty Nazdar. Finální stavbu elektroniky vysílačky provedli Vašek Busta, OK1MWA (výroba některých dílů, montáž a oživení) a někteří další radioamatéři, převážně z Hradce Králové.

replika_Libuse-1 replika_Libuse-2
replika_Libuse-3 replika_Libuse-4
replika_Libuse-5 replika_Libuse-6

Komplet_banner_Libuse_vola_Londyn