24 Kvě Se lvem na blatníku
Po 70 letech se do Prahy vrátí Československá samostatná obrněná brigáda. Spolu s přáteli z Benešových mužů připomeneme v rámci Pražské muzejní noci návrat našich vojáků a techniky z bojů u francouzského Dunkerque na konci 2. světové války.
V pátek 12. června vyroste vedle Národního památníku na Vítkově dobový tábor československých vojáku z Anglie a bude zde až do neděle 14. června. Náš klub a přátelé (Pětačtyřicítka Brno, Erika Brno, Čeští lvi, KVH České Budějovice a mnoho dalších), kteří společně tvoří nadklubové uskupení Benešovi muži, připomeneme 70. výročí návratu našich vojáků ze západu do vlasti. Splácíme jim obrovský společenský dluh. Bojovali a umírali daleko od domova a osvobozovat Československo mohli pouze symbolicky. Jakmile se vrátili domů, dovolili jim 30. května 1945 slavnostně defilovat Prahou, ale protože přišli „ze špatné strany“ museli ihned za demarkační linii. Komunistický režim pak vojáky šikanoval, věznil a popravoval. V sobotu mezi nás dokonce zavítá jeden z veteránů – Charles Strasser, který za války sloužil jako motospojka. Strasserův osud je zajímavý sám o sobě. Ještě jako dítěti mu zachránil život podobný transport dětí, jaké organizoval sir Nicholas Winton. Tak se dostal v roce 1938 do Anglie. V roce 1944 se jako 17 letý přihlásil jako dobrovolník a bojoval s našimi vojáky u Dunkerque. Po válce se usadil na ostrově Jersey a stále je v takové kondici, že létá vlastním letadlem.
Akce se jmenuje „Se lvem na blatníku“, to kvůli typickému znaku Čechoslováků, který zdobí naší techniku. Na místě budeme mít téměř dvě desítky dobových vozidel a motocyklů. Některé z nich budou mít svou českou premiéru po rekonstrukci, například unikátní Humber 4×4 Box. Většinu techniky i zbraní chceme předvést v akci. Budeme mít dokonce dva historické kanony, ze kterých se bude střílet až do sobotní noci. Návštěvníky během celé soboty až do pozdních nočních hodin čekají ukázky výcviku, expozice lehké polní ambulance s vybavením či výstava fotografií z působení Čechoslováku v Anglii a na západní frontě.
Celý program je součástí Pražské muzejní noci a realizujeme jej ve spolupráci s Národním muzeem, Vojenském historickým ústavem a Československou obcí legionářskou.
Na akci se můžete těšit na následující historickou techniku:
Motocykly:
- BSA M20
- Royal Enfield
- Ariel 350
Osobní vozidla:
- Ford GPW- jeep
- Willys -jeep
- Austin 10 – štábní osobní automobil
- Hilmann Minx – štábní osobní automobil
- Humber FWD 4×4 – těžký dodávkový automobil
- Chevrolet C8 HUP – těžký dodávkový automobil
- Internationál Harvester D 15-Metro – sanita
Nákladní vozidla:
- Bedford MWR – radiovůz
- Bedford OYD 3 ton
- Ford WOT8
- Leyland Hippo Mk.II
Obrněná vozidla:
- Mortar Carrier – lehký pásový transportér pro přepravu minometu a obsluhy
- Průzkumný Humber Mk.II scout car
Dělostřelectvo:
- 25 liberní kanónová houfnice s tahačem Morris Commercial C8 FAT + muniční vůz Limber
- 6 liberní rychlopalný protitankový kanón
Samostatné komentované expozice:
- Lehká polní ambulance- expozice chirurgická a zubní
- Československý červený kříž v exilu
- Vojenská rádiová ústředna – radiostanice a vybavení
- Spojovací rota – radiostanice a další spojovací vybaveníS
- Ženské pomocné sbory ATS
- Výstava zbraní a vybavení Československé samostatné obrněné brigády-
- Polní pošta- dobová razítka, tiskoviny
- Polní kuchyně
- Českoslovenští dělostřelci – střelba , ukázka obsluhy 25 liberní kanónové houfnice a 6 liberního protitankového kanónu.
- Promítání dobových filmů
- Fotografická výstava – přehlídka Československé samostatné obrněné brigády