24 Srp Tankaři v Lichkově – report z akce
V sobotu 20. srpna proběhla již tradičně akce ve vojenském pevnostním muzeu Lichkov, tentokrát tématicky nazvaná „Tankaři v Lichkově“. Akci uspořádala Rota Nazdar z.s., Československá obec legionářská, Vojenský historický ústav a Forteg za podpory Ministerstva obrany ČR. Po celý den bylo možné spatřit obrněnou techniku a výzbroj československých legií a armády let 1918-1939 ve zvláštních střeleckých a tématických ukázkách. Tyto série ukázek proběhly za sobotu třikrát, od 10:00, od 13:00 a od 16:00 hod. Návštěvníkům se přestavily tři různá období a v nich rozdílné použití obrněné techniky i vývoje dobové taktiky. Ve vymezeném prostoru střelnice byly zbudovány zpevněné okopy pro výchozí postavení družstev a rozložena pyrotechnika. V pátek probíhaly poslední úpravy terénu a přijela technika. Ze Slovenska dorazili kamarádi z KVH Polom s replikou obrněného vozu OA vz.30, z Lešan pak přijel zlatý hřeb akce, tank LT.vz.35, který se však bohužel pro závadu nepodařilo nastartovat, ačkoli se ho posádka pokoušela celý den oživit. Nakonec se ho však podařilo alespoň zamaskovat a byl využit staticky jako palebná síla pro podporu pěchoty. V pátek dorazila také replika broněviku čs. legií na Rusi a britská technika do malého tábora čs. armády ve Velké Británii, automobily Humber Box a Hilmann v barvách RAF.
Úvodní ukázkou předvedli členové Čs. obce legionářské ve stejnokrojích čs. legionářů na Rusi, obranu proti nepříteli s využitím repliky obrněného automobilu Austin. Tento broněvik s přezdívkou „Juráš“ byl jedním z obrněnců, které čs. legionáři ukořistili bolševikům. Kulometné družstvo legionářů s těžkým kulometem Maxim v součinosti s broněvikem zahnalo předsunutou hlídku nepřítele na útěk.
Následovala další tématická ukázka, tentokrát cvičení Československé branné moci ve 20. letech 20.století. Kulometné družstvo Hraničářského praporu 2 s lehkým kulometem vz. 26, bylo napadeno předsunutou hlídkou nepřítele za podpory tanku, který imitoval cyklista s modrým praporem připevněným k nosiči bicyklu. Za střelby lehkého kulometu a pušek vz. 24 přijel hraničářům na pomoc tank Renault, v podobě dřevěné makety potažené plátnem a zahnal nepřítele na ústup. Tyto plátěné repliky tanků se ve 20tých letech běžně používaly pro velký nedostatek skutečných tanků, k cvičení součinosti pěchoty s útočnou vozbou. Československá armáda tehdy totiž disponovala jen jednou rotou lehkých francouzských tanků Renault FT. Jednotlivé útvary tak byly nuceny často improvizovat a jako imitace tanků sloužili vojáci s prapory na kolech nebo takovéto pohyblivé makety.
Další ukázkou bylo předvedení cvičení československé branné moci ve druhé polovině 30. let – bitevní střelba s obrněným automobilem vz. 30 a lehkým tankem vz. 35. Kulometné družstvo s těžkým kulometem vz. 37 bylo napadeno ve svých pozicích nepřítelem, několika tanky podporovanými pěchotou. Po prudké přestřelce přijel na pomoc obrněný automobil doprovázený motospojkou na motocyklu ČZ. Po přesně mířené palbě tanku vz. 35 pak družstvo v krytu obrněného automobilu zahájilo protiútok a nepřítele zcela zničilo. Na zpáteční cestě však byl automobil zasažen dělostřeleckou palbou a posádka tak musela být vyproštěna a evakuována do bezpečí.
Po těchto střeleckých ukázkách následovalo předvedení výcviku tankové posádky, předvedení palubních zbraní tanku, výklad historie a dokonce i asanace zamořeného vozidla.
Po celou dobu akce si mohli návštěvníci prohlédnout jednak samotné muzeum v pěchotním srubu K-S-32, kde je rozsáhlá expozice věnovaná čs. armádě, tak i tématické dobové tábory s technikou na ploše před srubem. Nejen pro nejmenší návštěvníky jsme pak připravili airsoftovou střelnici, kde si mohli z dobového zákopu OPL zájemci vystřelit z repliky lehkého kulometu vz.26. Cílem byla replika cvičební pomůcky používané pro nácvik střelby proti letadlům.
Počasí akci velmi přálo a tak věříme, že si návštěvníci den řádně užili tak jako my.
Spousty pěkných fotografií naleznete také na FB Karolíny zde.