Libuše volá Londýn – Bohdašín – report z akce

13 Čvn Libuše volá Londýn – Bohdašín – report z akce

plakat_BohdasinV neděli 11. června jsme se spolu s Československou obcí legionářskou zúčastnili akce Libuše volá Londýn – Bohdašín, kterou pořádalo město Červený Kostelec a spolek T-S 20 Pláň.
Nedaleko Bohdašínské školy, odkud Jiří Potůček vysílal v druhé půli června 1942 jsme i my připravili malou expozici radiomateriálu včetně funkční repliky radiostanice Mk. VI C a přijímač Hallicrafters SX24 SkyriderDefiant, tedy celou sestavu radiostanice Libuše. Samozřejmě jsme s sebou měli i náš operační materiál pro výsadky a dvakrát jsme jej předvedli v komentované ukázce.

Ve 13:30 jsme se zúčastnili pietního aktu před bývalou školou a nakonec se ještě podívali na Končiny, kde probíhala beseda s panem Antonínem Burdychem, jehož rodina Jiřího Potůčka ukrývala ve svém domku a jehož rodiče byli za odbojovou činnost popraveni.

Celkově jsme strávili velmi příjemný den na krásném místě a děkujeme organizátorům za pozvání i jejich velmi hezký přístup k připomínce významných událostí a osob našich dějin.

« z 2 »

Foto: Jan Hrubecký