Nový projekt – Muži od Dunkerque

15 Bře Nový projekt – Muži od Dunkerque

Představujeme nový projekt k propagaci a připomenutí československých vojáků bojujících u Dunkerque v letech 1944-1945 a jejich návrat do vlasti.

V rámci projektu budeme přinášet příspěvky z různých zdrojů, týkající se činnosti Československé samostatné obrněné brigády. Bude se jednat o dobové fotografie, rozkazy a dokumenty, některé datované na stejný den v roce, různé předměty, se kterými vojáci přišli do styku, pozůstalosti, historické články apod. Příspěvky budou zveřejňovány zejména na facebookové stránce: https://www.facebook.com/Dunkerque1944

Tímto bychom také chtěli vyzvat všechny, kdo by se do projektu chtěli zapojit, nechť nám zasílají zajímavé příspěvky, vzpomínky, málo známé dobové fotografie, fotografie předmětů spjatých s brigádou atd. Máte zde také skvělou možnost zveřejnit příběhy svých příbuzných či známých, kteří bojovali v západní armádě. Pokud Vám některé informace chybí, rádi se je pokusíme doplnit a zajímavé příspěvky zde zveřejníme s uvedením zdroje. Vše prosím zasílejte elektronicky na naši emailovou adresu rotanazdar@rotanazdar.cz

Jako jeden z hlavních bodů tohoto projektu chystáme od 4. do 7. května 2018 jízdu historické kolony vozidel a mužů ve stejnokrojích brigády po Západních Čechách, nazvanou příznačně „Cesta domů“, která částečně proběhne ve spolupráci se 4. obrněnou „Prácheňsko“. Trasa naší cesty začne symbolicky na hranicích v Rozvadově a postupně navštívíme některá z měst a obcí, kde byly jednotlivé složky brigády po návratu do vlasti z počátku rozmístěny. V některých z nich uctíme památku těchto mužů při pietních vzpomínkách. Cestu zakončíme symbolickým průjezdem Prahou. Pokud máte odpovídající techniku a (nebo) stejnokroj, rádi Vás mezi sebou přivítáme.

Trasa „Cesty domů“

Pátek 4.5.
–     cca 10:00 Rozvadov začátek cesty, dále via Stříbro, Nýřany, Plzeň, Nepomuk, připojení ke koloně 4. obrněné „Prácheňsko“   (jízda po stopách osvobození XII. Sboru 3. armády gen. Pattona) 17 – 18:00 pietní akt Plánice.
Sobota 5.5.
    – 9:00–12:00 Klatovy, prezentace výstroje, výzbroje a techniky spojená s výstavou k výročí osvobození – galerie Atrium KD, dále od 13:30 spojení s kolonou a programem 4. obrněné „Prácheňsko“:
–   14:15 – 15:45 Pačejov
–   16:00 – 17:30 Myslív
     Ubytování Kladrubce.
Neděle 6.5.
–    8:30 – 9:30 Kasejovice, pietní akt ( spolu s 4. obrněnou „Prácheňsko“)
     Dále jen kolona „Cesta domů“:
–    10:30 Lnáře, pietní akt u pomníku čs. sam. obr. brigády.
–    14:00 Žinkovy, pietní akt spojený s prezentací výstroje, výzbroje a techniky Čs. sam. obrněné brigády na náměstí, až do pozdního odpoledne.
Pondělí 7.5.
– 8:00 odjezd na Prahu, via Plzeň, Kyšice, Beroun, průjezd kolony Prahou.