Den Letiště Letňany 8.9.2018 – pozvánka

03 Sep Den Letiště Letňany 8.9.2018 – pozvánka

Zveme vás na 9. ročník oblíbené akce u příležitosti 100. výročí založení československého letectva a 60. výročí výroby Blaníků. Čeká vás historická i současná letecká technika ve vzduchu i na zemi a pozemní ukázky Armády ČR, historických vojenských klubů a mnoho dalšího 8. září od 10 hodin na Letišti Letňany.

Brány jednoho z nejstarších českých letišť se v 9:30 otevřou návštěvníkům a v 10 hodin začne bohatý program…

Největším lákadlem pro fanoušky letectví bude vystoupení originálních historických letounů nebo jejich věrných letuschopných replik. Počínajíc první československým dolnoplošníkem Avia BH 1 z roku 1923, československý letou Beta Major z VHÚ, německý letoun Arado 96BN, sovětský stíhací letoun Jak-3, americký pozorovací letoun Piper Cup nebo americký válečný dopravní letoun Beechcraft 18. Dále se divákům samozřejmě představí poválečná výroba čs. letounů řady Zlín, zemědělské letadlo Z37 Čmelák i se Štefanem a dále jako každý rok se představí Centrum leteckého výcviku Pardubice státního podniku LOM letouy L-410, vrtulník Mi-2. Jako každý rok uvidíte i leteckou akrobacii.

V letošním roce dále slavíme 60 let od začátku výroby známeho československého celokovového větroně Blaník. Tento větroň se stal nejznámějším a nejoblíbenějším kluzákem světa. Letiště Letňany má tu čest býti sousedem znovuzrozené firmy Blaník a její nové továrny. Blaník s námi letos oslaví bohatým programem Den Letiště. Předvede jak vzlet větroněm taženým ze země tak vlekem za letounem Dynamic nebo moderní kluzákovou akrobacii. Ve speciálním programu přichystal prohlídky montáže firmy i odborné přednášky.

Celý den bude z areálu akce vysílat také Český rozhlas Dvojka. V čase 11 – 12 hodin se návštěvníci mohou těšit na zajímavé hosty Aleše Cibulky v pořadu Tobogán. (bude nutné upřesnit). Odpoledne pak z mobilního studia D Stream budou přímo z letiště Letňany vysílány také Výlety s Dvojkou. A pod stanem Českého rozhlasu Dvojka se můžete těšit ve 13 a 15 hodin na představení knihy Vzduch je naše moře s autory knihy a jejich hosty. Návštěvníci také získají zajímavé dárky nebo díky ČRo Dvojka a vydavatelství Argo také 25% slevu na nákup knihy.

Mezi 15 a 16 hodinou se očekává přílet z obletu světa pana Kramaříka z mise Okřídlený lev.

Letiště Praha Letňany bude celý den v běžném provozu, takže návštěvníci ve vzduchu vedle speciálního programu uvidí i „běžný“ provoz. Nebude chybět ani pozemní program, psovodi Vojenské Policie i s ukázkami, Rota Aktivních záloh AČR středočeského kraje s ukázkou a samozřejmě i Klub vojenské historie Rota nazdar s ukázkami dělostřelectva čs. armády za druhé světové války a operační materiál čs. výsadkářů z Velké Británie nebo armády první čs. republiky. Dále bude bohatný prezentační proram leteckých firem jako Latecoere, Blaník, Ge aviation, Dynamic apod.

Letos jako každý rok se kromě veletrhu Sběratel a World of Beauty, které se konají v areálu PVA, otevře areál společnosti Latecoere v areálu Letov jako „Latecoere Den otevřených dveří“, kdy návštěvníci mohou nahlédnout do letecké výrobny této světové firmy a bude připraven i další kulturní program jako vystoupení dvou známých hudebních skupin.

PROGRAM DNE Letiště Letňany 8.9.

První blok 9:45 -10:30 úvod průlet Zlín Z-126

– dělostřelecká ukázka čs. armády ve Velké Británii KVH “Rota Nazdar” (25 liberní houfnice, a 6 liberni protitankový kanón) – po celý den dobový historický tábor čs.armády první republika, druhá světová válka, operační materiál SOE, Aktivní zálohy – střelecký výcvik

Druhý blok 10:30 -11:40 letecké ukázky 1

letecké vystoupení čs. Letoun AVIA BH 1, americký letoun Beechcraft 18, Piper L4, 2x Bucker BU 131, letecké vystoupení Arado 96B, vystoupení Blaník vlečná s letounem Dynamic

11-12- vysílání Tobogán (hangár Wolfsberg/Blaník)

Třetí blok 11:40 -12:15 pozemní ukázky

  • Vojenská policie, speciální výcvik pol.psů,  Aktiví zálohy AČR bojová ukázka

12:15-12:30 představení knihy Vzduch je naše moře  s autogramiádou ČRO

Čtvrtý blok 12:30 – 14:00 – Letecké ukázky 2 – 1923-1945

modeláři první světová válka choreo, letecké ukázky Avia BH I, 2x Bucker BU 131, Jak – 3, Arado,  Piper L4, Bechcraft 18, CLV  L 410,

Pátý blok 14:00 – 15:00 ukázky fy Blaník L-13, L-23, L-33, akrobacie s L-13AC, vlečná Dynamic,

15:00-15:15 představení knihy Vzduch je naše moře s autogramiádou ČRO

Šestý blok 15:15-15:45 Chriten Eagle akrobacie, Z 37 Čmelák

přílet OK-TGM – nise Okřídlený lev oblet světa

Sedmý blok 15:45 – 16:30 ukázky letounů Zlín – letecké vystoupení Zlín 326, Zlín 726, Trampík, Piper 18

pozemní ukázka v aréně

Cca 17:00závěr s průlety/odlety jednotlivě i skupinově

UKONČENÍ DNE LETIŠTĚ LETŇANY

Časy i typy letounů uvedené v programu jsou orientační, změny v programu vyhrazeny. Vzhledem k tomu, že Letiště Praha Letňany nebude uzavřeno pro letecký provoz, návštěvníci uvidí i další letadla mimo program.

 

Celodenní program v Hangáru Wolfsberg/Blaník

  1. Statické předvedení prvního prototypu Blaníku ze sbírek VHÚ
  2. Statické a letové ukázky základních typů kluzáku Blaník, jako např.  L-13,

L-13AC, L-23, L-33 atd.

  1. Statická, případně i letová ukázka Blaníku L-13TJ s turbínou z PBS
  2. Dvojvlek Blaníků L-13 a L-23 za letounem Z-37 Čmelák
  3. Akrobatická ukázka Blaníku L-13AC známým akrobatem  Milošem Ramertem
  4. Vystoupení skupiny Očovský bačovia
  5. Odborné přednášky o vývoji a létání s Blaníky
  6. Prohlídka výrobních prostor firmy Blaník v Letňanech
  7. Možnost registrace pro seznamovací lety s kluzákem Blaník na letišti v Benešově