Foto týdne – paraskupina Clay, 75 let od vysazení

12 Dub Foto týdne – paraskupina Clay, 75 let od vysazení

Dnes si připomínáme 75. výročí vysazení jedné z nejúspěšnějších paraskupin vyslaných do okupované vlasti z Velké Británie. Skupina Clay ve složení velitel čet. asp. Antonín Bartoš, radista čet. asp. Čestmír Šikola a šifrant čet. asp. Jiří Štokman, byla vysazena v noci z 12. na 13.4. 1944 u Hostišové na Zlínsku. Stejným letadlem startujícím z jižní Itálie byla s nimi tu noc vysazena také skupina Carbon. Základním úkolem skupiny Clay bylo vybudovat zpravodajskou organizaci a udržovat spojení s čs. exilovou vládou v Londýně a podávat jí, pomocí vysílačky EVA, hlášení vojenského, hospodářského a politického charakteru. Díky obětavé pomoci lidí z řad domácího odboje se skupině zanedlouho podařilo vybudovat rozsáhlou zpravodajskou síť zahrnující deset okresů východní Moravy. Celkově skupina odeslala na 872 depeší a podařilo se jí také připravit dopadové plochy pro shoz zbraní, ke kterým však vlivem událostí nedošlo. Přestože Gestapo po skupině intenzivně pátralo a díky konfidentům došlo i k dopadení nejbližších spolupracovníků, všem třem parašutistům se podařilo, mnohdy za dramatických okolností unikat a dočkali se osvobození.

Poslední fotografie skupiny před odjezdem z Anglie. Zleva radista Čestmír Šikola, šifrant Jiří Štokman a velitel Antonín Bartoš, červen 1943.

Činnost skupiny Clay si připomeneme příští sobotu 20.4. 2019 v Malé Skále, kde proběhně pietní vzpomíka u památníku zdejšího rodáka plk. Ing. Čestmíra Šikoly a bude slavnostně odhalena lavička válečných veteránů. Náš spolek zde mimo jiné bude prezentovat operační materiál paraskupin a agenturní radiostanice. Více zde.