Muži od Dunkerque – report z akce

01 Lis Muži od Dunkerque – report z akce

V pondělí 28. října 2019 jsme si připomněli 75. výročí bojů u Dunkerque. Akce proběhla v areálu bývalého muničního skladu „Kozí Hřbety“ nedaleko Milovic. Spolu se spřátelenými kluby vojenské historie jsme vybudovali polní postavení československých vojáků a ztvárnili frontový život.

Akce zároveň vyšla na 75. výročí útoku z 28.října 1944, kdy vojáci Československé samostatné obrněné brigády obléhající severofrancouzský přístav Dunkerque, podnikli koordinovaný útok na německá postavení. Útok byl velmi úspěšný a zcela zničil německý prapor „Walter“, který hájil jeden z prostorů, kam útok směřoval, naši zajali přes 370 německých vojáků, včetně šesti důstojníků, padlých na německé straně bylo kolem stovky. Životem zaplatilo 19 československých vojáků.

Od soboty do neděle jsme měli možnost budovat a cvičit a tak trochu si pro změnu udělat čas jen pro sebe. V pondělí pak mohli diváci shlédnout dynamickou ukázku hlídkové činnosti našich a francouzských vojáků, kdy po nášlapu na minu byl jeden voják zraněn a hlídka se dostala do přestřelky s německou hlídkou. Do krycí střelby se zapojilo dělostřelectvo i těžký kulomet Vickers. Diváci mohli zhlédnout činnost lehké polní ambulance, ženistů i polních četníků.
V zápolí si diváci mohli prohlédnout např.  minometný okop s 3″ minometem, postavení britské 25 liberní houfnice vč. ukázky střelby, velitelství, polní ambulance, polní kuchyň, tábor jednotky FFI i dobová technika. To vše s odborným výkladem.

« z 2 »