Po stopách parašutistů 29.12.2021- report z akce

06 Led Po stopách parašutistů 29.12.2021- report z akce

Ve středu 29.12.2021 jsme se zúčastnili projektu „Po stopách parašutistů“, který ve spolupráci s ČsOL a Pardubickým krajem připravil předseda chrudimské jednoty František Bobek. Projekt zahajuje sérii akcí, které budou letos připomínat 80. výročí atentátu na R.Heydricha a s ním spojené působení čs. paraskupin vyslaných z Velké Británie do okupované vlasti. Právě v noci z 28. na 29.prosince 1941 vysadil britský letoun Halifax nad protektorátem tři významné paraskupiny – Anhropoid, Silver A a Silver B. Po jejich stopách jsme se vydali v historických vozidlech, které používala naše armáda ve Velké Británii.

Část naší výpravy přespala v Pardubicích v Larischově vile, aby zde v brzkých ranních hodinách uctila památku ležáckých obětí. Naše kolona historických vozidel se pak za nevlídného počasí vydala před pardubickou radnici, kde projekt slavnostně zahájil hejtman Parduckého kraje Martin Netolický, ředitel památníku Lidice Eduard Stehlík a předseda ČsOL Pavel Budínský.

První cesta kolony vedla přes Lázně Bohdaneč do nedalekých Kasaliček ( část obce Kasalice), místa seskoku skupiny SILVER B ( rtn. Jan Zemek a čet. Vladimír Škacha). Zde proběhl malý pietní akt u informační tabule, kterou zde nedávno zřídila ČsOL. Starostka obce při té příležitosti slíbila zřízení řádného památníku.

Cesta dále pokračovala až do obce Senice u Poděbrad, kde stojí před obecním úřadem již dobře známý památník paravýsadku Silver A. Nedaleko této obce seskočil rtm. Josef Valčík s radiostanicí Libuše. Další dva členové výsadku, velitel npor. Alfréd Bartoš a radista čet. Jiří Potůček seskočili blíže nedaleké obce Podmoky, kam se část naší výpravy vydala. Kvůli informacích o horší dostupnosti místa, které se později ukázaly milné, se do Podmok vydaly jen dva jeepy s osádkami. Tam, kousek za vsí, nedaleko vodní nádrže stojí od listopadu 2021 nový památník, který iniciovala skupina gymnaziálních studentů z pražského Karlína, pod vedením profesorky Jeřábkové a společně se zastupitelstvem obce Podmoky ho zrealizovali. Na místě již čekal velký počet návštěvníků, včetně starosty obce a proběhl zde krátký pietní akt. Po návratu detachmentu do Senic se i zde uskutečnila pietní vzpomínka a milé občerstvení na radnici.

Kolona dále pokračovala do svého cíle, do Nehvizd u Prahy, kde tu noc před 80 lety jako první seskočila paraskupina Anthropoid složená z rtm. Josefa Gabčíka a rtm. Jana Kubiše. Kvůli plánované výstavbě rychlodráhy bude místo u dálnice, kde stojí původní památník zastavěno (počítá se údajně s jeho zakomponováním do stanice). Proto byl u nehvizdského hřbitova slavnostně odhalen nový památník, který je lépe přístupný a bude důstojně připomínat jednu z našich nejvýznamějších paraskupin. Slavnostního odhalení se zúčastnilo velké množství lidí a hostů. Společnými silami ho odkryli nová ministrině obrany Jana Černochová,  slovenský velvyslanec Rastislav Káčer a zástupkyně britského velvyslance Lucy Hughes a starosta Nehvizd Jiří Poběrežský. Tvarem má připomínat padák s nápisy ve tvaru padákových šňůr. Před obeliskem je položeno 7 kamenů, které mají symbolizovat životy sedmi statečných parašutistů, kteří zahynuli v kryptě kostela Sv. Cyrila a Metoděje v Praze. Plánovaný seskok výsadkářů z chrudimského 43.výsadkového pluku byl bohužel pro nepřízeň počasí zrušen. Program dále pokračoval v místní sokolovně.

 

Foto: Máca Volfová, ČTK, 43.výsadkový pluk (2 fota z Podmok převzaty z odhalení památníku, neboť aktuální fota z cesty se k nám nedostaly)

Tags: